пʼятниця, 22 серпня 2014 р.

Далія Грібаускайте - “Залізна Леді” по-литовськи


Далія Грібауйскайте привітала українців з Днем незалежності - українською. 

Жіноча краса, гострий розум, сила у словах та рухах, підтримка малого, проте вельми волелюбного народу. Далія Грибаускайте неодноразово входила у світові та європейські топи жінок-політиків. Вона, мабуть, знахідка для обкладинки феміністичного журналу, адже є прикладом жінки, яка довела, що для успіху їй не потрібен чоловік. Історія її лідерства розповідає про те, як дівчинка з робочої радянської родини стала президенткою європейської країни.

Народилася Далія у Вільнюсі, її батько був електриком і підпрацьовував водієм (за даними деяких російських засобів масової агітації – пов’язаний з НКВД), а мати - продавщиця.

“У дитинстві я прочитала багато книг з бібліотеки. Мене цікавило все і я хотіла б знати все, що треба знати,” - згадає Далія своє юнацтво, завітавши до литовської бібліотеки вже у якості президентки країни. Взагалі, вона часто у промовах, чи то на спортивних молодіжних змаганнях, чи під час зустрічей зі студентами, розповідає про свою молодість, щось дотичне до своєї аудиторії. Можливо, через таку відвертість на виборах Президента Литви Далія Грибаускайте і перемогла з першого туру.

Ця жінка не з тих, хто будував свій успіх спонтанно. Вона з самого початку обрала для себе політику. Закінчила Ленінградський університет за спеціальністю “політекономія”. Після студентства стала членом КПСС - тільки це в СРСР могло відкрити двері у велику політику. Молода Далія захистила дисертацію, отримала звання доктора економічних наук і певний час викладала в Литві.

Після навчання у Вашингтоні вона - директор Європейського департамента міністерства міжнародних відносин, потім - посол Литви у США, Європейський комісар з питань освіти та культури, Європейський комісар з програмування та бюджету, Міністр фінансів Литви.

За цей час Литва вступила до Європейського Союзу, провела низку внутрішніх реформ. Газета The Wall Street Journal назвала Далію «залізною леді» та порівняла з Маргарет Тетчер. Тижневик European Voice обрав Грибаускайте «комісаром року» за зусилля з реформування бюджету ЄС.

“Немає нічого більш цінного, ніж людина, яка шукає своє покликання і держава, яка розбудовується”, - скаже ця жінка в інавгураційній промові, стаючи президенткою вже європейської Литви.

Вона ніколи не була заміжня. Її жіноче щастя у розумі та силі: Далія має чорний пояс по карате,окрім литовської, знає ще чотири мови. В оригіналі може прочитати Михайла Лермонтова, Джорджа Байрона, Станіслава Лема та Віктора Гюго.

Під час того, як українські виробники мовчки переживали сирні та молочні війни з Росією, Литва захищалася, агресивно виступаючи з обвинуваченнями на сесії Генеральної Асамблеї ООН. «А ви ще не подавилися литовським молоком?» - запитала Далія Гріьаускайте пізніше в посла Росії Удальцова на одній з зустрічей, чим викликала хвилю обурення з боку росіян та російської преси.

Президентка Литви підтримувала євроінтеграцію України. Далія була чи не найпершою з президентів, хто привітав Турчинова з встановленням нової влади після втечі Януковича. Після окупації Криму та початку інформаційної війни Росії проти України, литовська лідерка підписала декрет про викреслення одіозного Євгенія Кисельова зі списку журналістів, що отримали нагороди від Литви.

“Він ганьбив честь нагороди” - пояснила Далія своє рішення. І цим поставила крапку у будь-яких суперечках. Адже для литовців слова честь та справедливість - надважливі, особливо, якщо це пов’язано з Російською Федерацією.

Міла Мороз


Немає коментарів:

Дописати коментар

Щоб вдалося опублікувати коментар, в графі "Коментувати як" оберіть функції ІМ'Я/URL або АНОНІМ